DANE OF THE YEAR 2010

Held 17th OCTOBER 2010

THE SPORTS CONNEXION, CRICKET HALL

RYTON ON DUNSMORE, COVENTRY

 

Copyright © 2010 The Northern Great Dane Club. All rights reserved

 

JUDGES

Left - Mrs R Russell - Bitches

Centre - Referee - Mr J Taylor

Right - Mrs S Bishton - Dogs

 

 

 

Left - BEST DOG & BEST IN SHOW

TENAYA APACHE SOARING EAGLE

Right -  RESERVE BEST DOG & RESERVE BEST IN SHOW

CH ARONDYKE ABSENT MINDED

 

 

 

Left - BEST BITCH & BEST OPPOSITE SEX IN SHOW

LEAMAP BLACK VELVET WITH SARAWEN JW

Right - RESERVE BEST BITCH SELMALDA GLORY DAYS

 

 

Left - BEST PUPPY BITCH & BEST PUPPY IN SHOW

MOHOS MO CHARA AT KAZABBIE

Right - BEST PUPPY DOG & BEST OPPOSITE SEX PUPPY IN SHOW

RAVENDANE ENCRYPTED BY HARUAXE

 

 

 

   BEST VETERAN DORNOIR ERIN   

 

    

CLASS 1 MINOR PUPPY DOG                                              

1st, RAVENDANE ENCRYPTED BY HARUAXE

2nd, LADYMERE LADIES MAN OF DARLOU

3rd, INTERNOS EMPEROR FROM VANDERZER                                                             

RES, INTERNOS BLUE MOON

VHC, BANDWAR HAPPY AS LARRY

                                            

CLASS 2 PUPPY DOG  

1st, BELLOUSTE STOP AND STARE

2nd, TEESEEDANE TRULY THEODORIC BY EMANEAZ

3rd, STEGILL OZZIE OZBORN 

 

CLASS 3 JUNIOR DOG

1st VANMORE SOUND INVESTMENT

2nd, SELMALDA I'M YOURS

3rd, CARBARLINE TOP SECRET

RES, BELLOUSTE JUST ONE LOOK

VHC, VANMORE STARLIGHT TREKK TO DANEX

 

CLASS 4 YEARLING DOG

1st, YARESVILLE FERNANDO

2nd, ELDERBERRY'S NOW'S PERFECT FOR DAINOAK

 

CLASS 5 MAIDEN DOG

1st, TEESEEDANE TRULY THEODORIC BY EMANEAZ

 

CLASS 6 NOVICE DOG          

1st, TEESEEDANE TRULY THEODORIC BY EMANEAZ

 

CLASS 7 GRADUATE DOG

1st, ELDERBERRY'S NOW'S PERFECT FOR DAINOAK

2nd, RENESCENT MONSIEUR ALFONSE

3rd, YARESVILLE FRANCO

 

CLASS 8 POST GRADUATE DOG

1st, JILDADANE BLUE LAD

2nd, FALKEIRA SPIRIT OF FIRE

3rd, HIGHESTEEM SPECIAL GUY AT VEENDAM

RES, GALOMAX OWJADO

 

CLASS 9 LIMIT DOG

1st, SELMALDA I AM ROCK

2nd, STEGILL HEAVY HOGWATER

3rd, INTERNOS ARIZONA

RES, JULEES FLAMING STAR

 

CLASS 10 SPECIAL VETERAN DOG

1st, RAVENDANE TERMINATOR

 

CLASS 11 SPECIAL OPEN FAWN DOG

1st, TENAYA APACHE SOARING EAGLE

2nd. ALVANOR THE FORESTERS ARMS

3rd, TAWNYBRAE TRI MA BEST FOR DINHATRON

RES, FANCYDANE ALBUS DUMBLEDORE

VHC, STEGILL HEAVY HOGWATER

 

CLASS 12 SPECIAL OPEN BRINDLE DOG

1st, EMANEAZ PURE ATRACTION

2nd, ROUCANDANE SEEING STRIPES

 

CLASS 13 SPECIAL OPEN BLUE DOG

1st, JILDADANES BLUE LAD

2nd, ELDERBERRY'S NOW'S PERFECT FOR DAINOAK

3rd, DINAHTRON GENTLEMAN

RES, RENESCENT MONSIEUR ALFONSE

VHC, RAVENDANE RED DAWN

 

CLASS 14 SPECIAL OPEN BLACK DOG

1st, CH INTERNOS CHALLENGER

2nd, SARWEN DOM PERIGNON WITH LEMAP

3rd, GALOMAX OWJADO

 

CLASS 15 SPECIAL OPEN HARLEQUIN DOG

1st, STAGBATCH SOUL MATE FOR LIFE

2nd, CHENEY JUSTICE HAS BEEN DONE FOR BELLOUSTE

3rd, INTERNOS ARIZONA

RES, FENDANE THE RING MASTER VIA RUGZDANE

VHC, DINAHTRON WEDGWOOD

 

CLASS 16 SPECIAL OPEN MANTLE DOG 

1st, ARNDANE DREAMIN DOWN UNDER FOR CHANCEMAJOR

CLASS 17 OPEN DOG

1st,CH ARONDYKE ABSENT MINDED

 

CLASS 18 MINOR PUPPY BITCH

1st, LEAMAP BLOSSOM HILL

2nd, DAINWOOD VENETIAN ROMANCE WITH PREVELI

3rd, RAVENDANE SNO'QUEEN

RES,SAALAN SHOW AND GO

VHC, RAVENDANE EXPRESSION OF SAPECK

 

CLASS 19 PUPPY BITCH

1st, MOHOS MO CHARA AT KAZABBIE

2nd, TESEEDANE TRULY ADLEICIA

3rd, RAVENDANE JOOPSTAR JILL

RES, ALSPHUZAZZ TARTAN TREASURE

VHC, RIOCO RUSSIAN REASON

 

CLASS 20 JUNIOR BITCH

1st, CABRALINE PENNY LANE

2nd, SARAWEN FIZZ NOIR

 

CLASS 21 YEARLING BITCH

1st, SELMALDA GLORY DAYS

2nd, MAJOSUN JENNY WREN

3rd, ALSPHUZAZZ TOUCH OF TINSEL

 

CLASS 22 MAIDEN BITCH

1st, CABRALINE PENNY LANE

2nd, SAALAN SHOW AND GO

3rd, RIOCO RUSSIAN REASON

 

CLASS 23 NOVICE BITCH

1st, CABRALINE PENNY LANE

2nd, LEAMAP BLUE NUN

3rd, RIOCO RUSSIAN REASON

RES, FENDANE DEJA-VOE

 

CLASS 24 GRADUATE BITCH

1st, PRIMUS CHEVRON AT DROOLAKISS

2nd, ALSPHUZAZZ TOUCH OF TINSEL

 

 CLASS 25 POST GRADUATE BITCH

1st, LEAMAP BLACK VELVET WITH SARAWEN JW

2nd, NORTONDANE OBVIOUSLY INARABIC

3rd, VANMORE HIAWATHA

RES, ZAFIRO REMBRANDT

VHC, LINDEEFAYBSHE'S SO LOVELY

 

CLASS 26 LIMIT BITCH

1st, MERRIBOX HEAVEN SENT TO JANRICHE

2nd, SELMALDA ROCK OLA BABY

3rd, SAMDICE MAKING DREAMS

RES, DAINWOODS STORM LILLY TO BRANELLA

VHC, SUNLIND SUMMER LOVIN

 

CLASS 27 SPECIAL VETERAN BITCH

1st, DORNOIR ERIN

2nd, RAVENDANE MOET CHANDON

3rd, CH ROSEARK COLORADO

RES, DANETIME AZALEA

 

CLASS 28 SPECIAL OPEN FAWN BITCH

1st, CH SELMALDA SHE LOOKS TO ME THROUGH SAMDICE

2nd, MERRIBOX LOVE AFFAIR WITH JANRICHE

3rd, CARBARLINE LADY MADONNA

RES, DANETIME AZALEA

 

CLASS 29 SPECIAL OPEN BRINDLE BITCH

1st, ROUCANDANE SERENDIPITY

2nd, TEESEDANE TRULY ADELICIA

3rd, PRIMUS CHEVRON AT DROOLAKISS

 

CLASS 30 SPECIAL OPEN BLUE BITCH

1st, DORNOIR FIALL

2nd, RENESCENT I DREAMED A DREAM

3rd, ZAFIRO REMBRANDT

 

CLASS 31 SPECIAL OPEN BLACK BITCH

1st, LEAMAP BLACK VELVET WITH SARAWEN JW

2nd, SARWEN FIZZ NOIR

3rd, INTERNOS BELLE STAR

 

CLASS 32 SPECIAL OPEN HARLEQUIN BITCH

1st, CH VANMORE INSPIRATION

2nd, DAINOAK IN VINO VERITAS

3rd, RAVENDANE HOLLYWOOD

RES, JACQUKIR AVA MUSTANG SALLY FOR LEIRUMDANE

VHC, BATEMANOR PURE MAGIC

 

CLASS 33 SPECIAL OPEN MANTLE BITCH 

1st, -----------------------------------

CLASS 34 OPEN BITCH

1st, BEIZJAN BINOCHE

2nd, CH SELMALDA SHE LOOKS TO ME THROUGH SAMDICE

3rd, SAALAN STORM POWER