2011 CHAMPIONSHIP SHOW

 

Held 6th March 2011

FAILSWORTH SPORTS COMPLEX

OLDHAM

 

Copyright © 2010 The Northern Great Dane Club. All rights reserved

JUDGES

MRS J THURLBY - DOGS (left) with MRS M WORSLEY Club Chairman

 ===============================================================

 

MRS A J FLOWER - BITCHES (left) with MRS M WORSLEY Club Chairman

 =================================================================

MRS S RITCHENS - REFEREE

=================================================================

 =================================================================

 

BEST IN SHOW & Dog Challenge Certificate - SELMALDA I AM ROCK

 =================================================================

 

RESERVE BEST IN SHOW & Dog Reserve Challenge Certificate 

 CH ARONDYKE ABSENT MINDED

 =================================================================

Best Puppy Dog - ARONDYKE ALL WORK NO PLAY

 =================================================================

Bitch Challenge Certificate - EQULEUS CELESTIAL BEAUTY

================================================================= 

Bitch Reserve Challenge Certificate - JAYDANIA STAN FRANSISCO

 =================================================================

 

BEST PUPPY IN SHOW & Best Puppy Bitch  LISVAN CHA CHA CHA AT JAYDANIA

  

 =================================================================

 

BEST VETERAN CH ROSEARK COLORADO 

===============================================================

 

CLASS 1 MINOR PUPPY DOG                                              

1st, ARONDYKE ALL WORK NO PLAY

2nd, ARONDYKE ABOVE SUSPICION BY GLENBRANER

3rd,  JILDADANES MIGHTY JO JUNIOR                                                            

RES, ZEFARTHER STRONG MINDED OF JAYDANIA

VHC, CENNINPEDR INDI CHALLENGE

                                            

CLASS 2 PUPPY DOG  

1st, STROMA GREAT WOLF

2nd, LOMONDANE ITS NAE BOTHER

3rd, INTERNOS EMPEROR FROM VANDERZER

RES, DROOLAKISS 'N' TELL AT RUHTUSLAND

VHC, STROMA GREAT SCOTT

 

CLASS 3 JUNIOR DOG

1st KEIRKANE COMMANDER AT CLANNALBA

2nd, RAVENDANE ENCRYPTED BY HARUAXE

3rd, CARBARLINE TOP SECRET

RES, TEESEEDANE TRULY THEODORIC BY EMANEAZ

VHC, DROOLAKISS 'N' TELL AT RUHTUSLAND

 

CLASS 4 YEARLING DOG

1st, SELMALDA I'M YOURS

2nd, KEMANILO ALL IN THE MIND

3rd, DANEMOOR BLACK PRINCE

RES, BANDWAR IT'S MIKIE FOR DOQUEST

 

CLASS 5 MAIDEN DOG

1st, DROOLAKISS 'N' TELL AT RUHTUSLAND

2nd, RIVERDRAGON GOT THE TICKETS

3rd, KENINE ISHKUR

 

CLASS 6 NOVICE DOG          

1st, INTERNOS EMPEROR FROM VANDERZER

2nd, BANDWAR HAPPY AS LARRY

3rd, KENINE ISHKUR

 

CLASS 7 GRADUATE DOG

1st, CARBALINE TOP SECRET

2nd, MIDNIGHT MAGPIE FOR RIVERDRAGON

3rd, JACQUKIR BLUEY

 

CLASS 8 POST GRADUATE DOG

1st, TAWNYBRAE  MR NICE GUY FOR MUIRDANE

2nd, CANNINPEDR GRAFFITI

3rd, RENESCENT MONSIEUR ALFONSE

RES, CALCHAS UGO BOSS

 

CLASS 9 LIMIT DOG

1st, GARSAK SIR FINDLAY AT THORBRAE

2nd, SELMALDA STAY FREE FOR TEESEEDANE

3rd, INTERNOS THE HEAVYWEIGHT

RES, STEGILL HEAVY HOGWATER

VHC, GALOMAX OWJADO

 

CLASS 10 SPECIAL VETERAN DOG

1st, CH JAYDANIA JUST A SHOWMAN

2nd, JAYDANIA SUN BURNT

3rd, RAVENDANE TERMINATOR

RES, CLONALLAN HELLSAZING AT THORNEBRAE

VHC, DORNOIR TAKING A CHANCE FOR DOQUEST

 

CLASS 11 SPECIAL OPEN FAWN DOG

1st, TAWNYBRAE TRI MA BEST FOR DINAHTRON

2nd. CH JAYDANIA SUN TAN

3rd, STEGILL HEAVY HOGWATER

RES, TENAYA APACHE BOLD WARRIOR

 

CLASS 12 SPECIAL OPEN BRINDLE DOG

1st, ROUCANDANE SEEING STRIPES

2nd, PENDAYNE ARGEIPHONTES

 

CLASS 13 SPECIAL OPEN BLUE DOG

1st, INTERNOS THE HEAVYWEIGHT

2nd, PERFECT BLUE AT CLANNALBA

3rd, DINAHTRON GENTLEMAN

RES, INTERNOS EMPEROR FROM VANDERZER

VHC, JILDADANES BLUE LAD

 

CLASS 14 SPECIAL OPEN BLACK DOG

1st, CH INTERNOS CHALLENGER

2nd, SARAWEN DOM PERIGNON WITH LEAMAP

3rd, JILDADANES MIGHTY JO JUNIOR

RES, CANNINPEDR INDI CHALLENGE

VHC, GALOMAX OWJADO

 

CLASS 15 SPECIAL OPEN HARLEQUIN DOG

1st, HELMLAKE JOINS THE CLAN AT RANALDANE

2nd, RAVENDANE AMERICAN PYE

3rd, INTERNOS ARIZONA

RES, BANDWAR HAPPY AS LARRY

VHC, DAINOAK FIDES OF VERITAS

 

CLASS 16 SPECIAL OPEN MANTLE DOG 

1st, JACQUKIR BLAKE

 

CLASS 17 OPEN DOG

1st, SELMALDA I AM ROCK

2nd, CH ARONDYKE ABSENT MINDED

3rd, ROUCANDANE SEEING STRIPES

RES, MIDNIGHT MAGPIE FOR RIVERDRAGON

 

CLASS 18 MINOR PUPPY BITCH

1st, LISVAN CHA CHA CHA AT JAYDANIA

2nd, RIVERDRAGON FREE TICKETS

3rd, ZEFATHERS TOTAL MINDED

RES, MOONLIGHT LADY OF JILDADANES

VHC, CAPARA BLUE STAR

 

CLASS 19 PUPPY BITCH

1st, LOMONDANE AM PEELY WALLY

2nd, DINAHTRON PRINCESS

3rd, STROMA PURPLE REIGN

RES, INTERNOS EMPRESS

VHC, CAPARA BLUE STAR

 

CLASS 20 JUNIOR BITCH

1st, JAYDANIA JESSICA ANDREWS

2nd, STROMA BONNIE JEAN

3rd, CABRALINE PENNY LANE

RES, LEAMAP BLOSSOM HILL

VHC, FENDANE DEJA VUE FOR INKSPOTTS

 

CLASS 21 YEARLING BITCH

1st, SELMALDA IN THE NAME OF LOVE

2nd, GARSAK I DREAMED THE DREAM

3rd, TAWNYBRAE THREE AGAINST ONE AT ILUVADANE

RES, ZEFATHER CLEOPATRAS SECRET

VHC, TAWNYBRAE THREE TIMES A LADY 

 

CLASS 22 MAIDEN BITCH

1st, RIVERDRAGON FREE TICKETS

2nd, BANDWAR SWIFT

 

CLASS 23 NOVICE BITCH

1st, TAWNYBRAE THREE TIMES A LADY

2nd, CARBARLINE FIRST LOVE

3rd, FENDANE DEJA VUE FOR INKSPOTTS

RES, INTERNOS EMPRESS

 

CLASS 24 GRADUATE BITCH

1st, ZEFATHER CLEOPATRAS SECRET

2nd, LEAMAP BLOSSOM HILL

 

 CLASS 25 POST GRADUATE BITCH

1st, JAYDANIA STAN FRANSISCO

2nd, LOMONDANE JEELIE PIECE AT ILUVADANE

3rd, MAJOSUN CRYSTAL CRACKER FROM TASDANIA

RES, CARBARLINE LET IT BE

VHC, BIGGARGARTH CHINADOLL TO ULVADANE

 

CLASS 26 LIMIT BITCH

1st, SUNLIND SUMMER LOVIN

2nd, SELMALDA ROCK OLA BABY

3rd, JAYDANIA HOLLY WOOD

RES, VANMORE HIAWATHA

VHC, ELVISTAR LITTLE DARLIN

 

CLASS 27 SPECIAL VETERAN BITCH

1st, CH ROSEARK COLORADO

2nd, CHARLOTTE ROSE OF TEESEEDANE

3rd, DORNOIR ERIN

RES, CENNIPEDR MIS MEL

 

CLASS 28 SPECIAL OPEN FAWN BITCH

1st, ENYDELET RED FLAMINGO AT EQULEUS

2nd, CH SELMALDA SHE LOOKS TO ME THROUGH SAMDICE

 

CLASS 29 SPECIAL OPEN BRINDLE BITCH

1st, -----------------------

CLASS 30 SPECIAL OPEN BLUE BITCH

1st, DORNOIR FIALL  

2nd, INTERNOS EMPRESS

3rd, ------------------------- 

 

CLASS 31 SPECIAL OPEN BLACK BITCH

1st, LEAMAP BLOSSOM HILL

2nd, LEAMAP BLACK VELVET WITH SARAWEN

3rd, INTERNOS BELLE STARR

RES, DARK BEAUTYAT BAOJIN

VHC, DAINOAK FIDE ET AMORE

 

CLASS 32 SPECIAL OPEN HARLEQUIN BITCH

1st, JACQUKIR BEAU

2nd, CANNINPEDR INSPIRED BY RAVENDANE

3rd, DAINOAK IN VINO VERITAS

RES, VANMORE HIAWATHA

VHC, ELVISTAR LITTLE DARLIN

 

CLASS 33 SPECIAL OPEN MANTLE BITCH 

1st, JACQUKIR ALINA

 

CLASS 34 OPEN BITCH

1st, EQULEUS CELESTIAL BEAUTY

2nd, TENAYA APACHE BRAVE STAR

 

CLASS 35 SPECIAL BRACE (JUDGED JOINTLY)  

1st, WALKERS BRACE

 

Copyright © 2010 The Northern Great Dane Club. All rights reserved