DANE OF THE YEAR 2017

  


RAVENDANE MALEFICENT FOR HARVAX 


RESERVE

DROOLAKISS MISS BUSY BODY AT MURRAYVHALE

 

 

 

 

BEST OPPOSITE SEX

CH. SELMALDA THE JOURNEY 

BEST PUPPY

VANMORE MELODY AT JANRICHE 

BEST VETERAN 

BANDWAR HAPPY AS LARRY 

 

DOG JUDGE, Mr Ken Humphries

Class 1 Minor Puppy Dog 2 entries (1 transferred to class 2)

1st   Griffindane Athos

Class 2 Puppy Dog  2 entries (1 abs)

1st   Griffindane Tigris

Class 3 Junior Dog 5 entries (1 abs)

1st   Jaydania Bjorn Borg

2nd  Renescent Super Sic

3rd   Carsan Arianell

4th   Kinnegans Twisted Fire Starter

Class 4 Yearling Dog 6 entries (1 abs)

1st   Ziran Zlatko

2nd  Jeamluk Jaque of Clunton

3rd   Carsan Arianell

4th   Bombadier Boy Via Leamap

vhc   Adoradane just That Jazz For Danojan 

Class 5 Maiden Dog 1 entry

1st   Dundesert Erikson Droolakiss

Class 6 Novice Dog No entries

Class 7 Graduate Dog 1 entry

1st   Bombadier Boy Via Leamap

Class 8 Post Graduate Dog 2 entries (1 abs)

1st   Jildadanes Achilles (A.I.)

Class 9 Limit Dog 2 entries (1 abs)

1st   Dainmajik The Conjuror To Murrayvhayle 

Class 10 Special Veteran Dog 5 entries (3 abs)

1st   Bandwar Happy As Larry

2nd  Dainmajik Dante For Soupury

Class 11 Special Open Fawn Dog 2 entries

1st   Ganteaus Alfa Americano Il Decimo

2nd  Kinnegans Twisted Fire Starter

Class 12 Special Open Brindle Dog 3 entries

1st   Droolakiss Re Attraction Via Emaneaz

2nd  Griffindane Tigris

3rd   Dainmajik The Enchanter For Soupury

Class 13 Special Open Blue Dog 6 entries (1 transferred to class 14)

1st  Cwmgwyn Awyll For Dainoak

2nd  Ravendane Rock Or Bust

3rd   Sarawen Arch Deacon

4th   Carsan Arianell

vhc  Bombadier Boy Via Leamap

Class 14 4 entries (1 abs)

1st   Jildadanes Invictus of Internos (A.I.) 

2nd  Danemoor Black Watche For Sarawen

3rd   Jildadanes Achilles (A.I.) 

Class 15 Special Open Harlequin Dog 4 entries (3 abs)

1st   Renescent Super Sic 

2nd  Akura Final Frontier

3rd   Shalrace The Maestro

Class 16 Special Open Mantle Dog 2 entries

1st   Daneworth Legacy

2nd  Adoradane Just That azz For Danojan 

Class 17 Open Dog 6 entries (1 abs)

1st   Ch Selmalda The Journey

2nd  Tenaya Cherokee Lone Wolf

3rd   Vanmore Stop And Stare At Castleton

4th   Primus Breaking News

vhc  Ganteaus Alfa Americano Il Decimo 

 

BEST DOG   CH SELMALDA THE JOURNEY

Reserve BEST DOG  DROOLAKISS RE ATTRACTION VIA EMANEAZ 

BEST PUPPY DOG  GRIFFINDANE ATHOS 

BEST VETERAN DOG  BANDWAR HAPPY AS LARRY 

 

BITCH JUDGE  Mrs Pam Price

Class 18 Minor Puppy Bitch 2 entries (1 transfer to class19)

1st   Vanmore Melody At Janriche

Class 19 Puppy Bitch 4 entries (3 abs)

1st   Dainoak Agent Provocateur

Class 20 Junior Bitch 3 entries (1abs)

1st   Jaydania Steffi Graff

2nd  Vanmore Sparkling Eyes For Janriche

Class 21 Yearling Bitch 5 entries (1abs)

1st   Droolakiss Miss Busy Body At Murrayvhayle

2nd  Samdice Best Of You

3rd   Ziran Zsa Zsa

4th   Samdice The One

Class 22 Maiden Bitch 3 entries (1 abs) 

1st   Dainoak Provocateur

2nd  Merribox Story Teller At Clausentum

Class 23 Novice Bitch 3 entries

1st   Jaydania Monica Seles

2nd  Dainoak Provocateur

3rd   Wanderhund Poised For Madjax

Class 24 Graduate Bitch 3 entries (1 abs)

1st   SIHR Strawberry Moon

2nd  Dainoak Provocateur 

Class 25 Post Graduate Bitch 4 entries (2 abs)

1st   Vanmore American Graffiti At Kazabbie

2nd  Stpiran Velolette At Shlarra

Class 26 Limit Bitch 6 entries ((2 abs)

1st   Vanmore Enchanted With Eppwood

2nd  Primus Timeless Style

3rd   Preveli Frozen Asset

4th Garsak Knowing Dinahtron

Class 27 Special Veteran Bitch 5 entries (1 abs)

1st   Samdice Written In The Stars

2nd  Ch Beizjan Lochsong

3rd   Bandwar Swift

4th   Droolakiss Kerfuffle

Class 28 Special Open Fawn Bitch 4 entries (1 abs)

1st   Samdice Written In The Stars

2nd  Droolakiss Gold 'N' Glamour 

3rd   Akura Inside A Dream

Class 29 Special Open Brindle Bitch 1 entry

1st   Droolakiss Stripe A Pose

Class 30 Special Open Blue Bitch 2 entries (1 abs)

1st   Renescent Love Heart

Class 31 Special Open Black Bitch 5 entries (1 abs)

1st   Sihr Strawberry Moon

2nd  Jaemluk Bella Of Clunton

3rd   Bandwar Taylor Made

4th   Jildadanes Nieta Del Tanque

Class 32 Special Open Harlequin Bitch 2 entries (1 abs)

1st   Ravendane Maleficent For Harvaxe 

Class 33 Special Open Mantle Bitch 1 entry (1 abs)

Class 34 Open Bitch 5 entries (1 abs)

1st   Kazabbie Style And Grace

2nd  Bycosdycos Summer Time At Shlarra

3rd   Selmalda Ziz's Journey

4th   Ch Selmada Journey To Melody At Samdice 

 

BEST BITCH   RAVENDANE MALEFICENT FOR HARVAXE

Reserve BEST BITCH  DROOLAKISS MISS BUSY BODY AT MURRAYVHAYLE

BEST PUPPY BITCH   VANMORE MELODY AT JANRICHE

BEST VETERAN BITCH  SAMDICE WRITTEN IN THE STARS 

Class 35 and 36 No Entries