2013 CHAMPIONSHIP SHOW

 

Held 3rd March 2013

SUTTON LEISURE CENTRE, ELTON HEAD ROAD

SUTTON, St HELENS, MERSEYSIDE, WA9 5AU 

 

Copyright © 2010 The Northern Great Dane Club. All rights reserved 

 

 

JUDGES

 

 

 Chairman Mrs M Worsley (centre) with Dog judge Mrs S Booth (right) and Bitch judge Mrs P Price (left)

 

 

 DOG CC & BIS - AKURA HUGO THE BRAVE

 

 

 BITCH CC & RES. BIS - VANMORE SIMPLY THE BEST FOR JANRICHE

 

 

 DOG RES. CC - CLONALLAN DRUMMER

 

 

 BITCH RES. CC - DANELYNE SHE'S GOT THE LOOK FOR TANTALLON

 

  

 BEST PUPPY IN SHOW - SELMALDA THE KISS

 

 

 BEST VETERAN - CENNINPEDR INSPIRED BY RAVENDANE

 

Awards

Dog CC AKURA HUGO THE BRAVE

Dog Res CC CLONALLAN DRUMMER

Best Puppy Dog VANMORE SUPER KEN

Bitch CC VANMORE SIMPLY THE BEST FOR JANRICHE

Bitch Res CC DANELYNE SHE'S GOT THE LOOK FOR TANTALLON

Best Puppy Bitch SELMALDA THE KISS

 

BEST IN SHOW - AKURA HUGO THE BRAVE 

RESERVE BEST IN SHOW - VANMORE SIMPLY THE BEST FOR JANRICHE 

BEST PUPPY IN SHOW - SELMALDA THE KISS 

 

CLASS 1 MINOR PUPPY DOG (9 ENTRIES)                                             

1st, SELMALDA KOOCHIE RYDER

2nd, VANDERZAR LOVE ME TWO TIMES

3rd, ROSENBACH SIMPLY OBSESSED

Res, MAXIDAN'S STAND BY ME AT SUNLIND 

VHC, MAX'S MACNIALL  

CLASS 2 PUPPY DOG (10 ENTRIES)

1st, VANMORE SUPER KEN

2nd, FOALDOWN SECRET QUEST

3rd, CALOMAR DREAMS OF STARDOM

Res, XTRA SPECIAL DELIVERY OF AUSTRIA GREAT STARS ALSPHUZAZZ 

VHC, DANEMOOR HANS SOLO 

 

CLASS 3 JUNIOR DOG (8 ENTRIES)

1st, VANMORE NEVER SAY NEVER TO KAZABBIE

2nd, HIGH ESTEEM LOCHSONG AT DANETIME

3rd, INKSPOTTS THE DOMINO EFFECT

Res, GARSAK SIR ZACHARY

VHC, DROOLAKISS HERE'S JOHNNY

 

CLASS 4 YEARLING DOG (12 ENTRIES)

1st, AKURA HUGO THE BRAVE

2nd, SAMDICE GET READY

3rd, DROOLAKISS MANSON

Res, ROSENBACH JUSTIN TIME

VHC, GARSAK SIR ZACHARY 

 

CLASS 5 MAIDEN DOG (4 ENTRIES)

1st, DANESVIC CORONA DASHER

2nd, MAXIDAN'S STAND BY ME AT SUNLIND

3rd, VIPERS TALE FROM CULSEANDANES 

 

CLASS 6 NOVICE DOG (5 ENTRIES) 1 ABSENT         

1st, JAYDANIA HARRY ZONA

2nd, DANESVIC CORONA DASHER

3rd, XTRA SPECIAL DELIVERY OF AUSTRIA GREAT STARS ALSPHUZAZZ

Res, RAVENDANE FRONT RUNNER

 

CLASS 7 GRADUATE DOG (3 ENTRIES)

1st, DAINOAK FIDES OF VERITAS

2nd, DROOLAKISS 'N' TELL

3rd,  DANEMOOR LORD NELSON

  

CLASS 8 POST GRADUATE DOG (6 ENTRIES)

1st, KANTALAR MY SIMPLE HEART

2nd, ZEFATHER'S MASTERMIND

3rd, BARON OF SKYE VIA LEAMAP

Res, DANESVIC CORONA DASHER

VHC, DORNOIR BUCHIS FOR LEIRUMDANE

 

CLASS 9 LIMIT DOG (13 ENTRIES)

1st,  DAINMAJIK THE ALCHEMIST

2nd, BOURNTWYN FAITHFUL AND TRUE

3rd, LADYMERE SULTAN OF SWING

Res, BALLYFRAWLEY NOVEMBER RAIN

VHC, FAINOMENON TAKE IT EASY 

 

CLASS 10 SPECIAL VETERAN DOG (7 ENTRIES)

1st, SELMALDA STAY FREE FOR TEESEEDANE

2nd, CH JAYDANIA SUN TAN 

3rd, SOUPURY SHAKEN NOT STIRRED

Res, MYDANE MAPLE 

 

CLASS 11 SPECIAL OPEN FAWN DOG ( 1 ENTRIES)

1st, LISVANE AMERICAN SMOOTH 

 

CLASS 12 SPECIAL OPEN BRINDLE DOG (6 ENTRIES)

1st, LEYSHEN PORTIA'S HAPPY LAD AT PSUEDEMORE

2nd, HIGH ESTEEM LOCHSONG AT DANETIME

3rd, DROOLAKISS MANSON

Res, FAINOMENON TAKE IT EASY

VHC, DROOLAKISS EZZE TIGER

 

CLASS 13 SPECIAL OPEN BLUE DOG (11 ENTRIES)

1st, INTERNOS EMPEROR FROM VANDERZAR

2nd, BARON OF SKYE VIA LEAMAP

3rd, JILDADANES BLUE LAD

Res, INTERNOS THE HEAVYWEIGHT

VHC, MYDANE MAPLE

 

CLASS 14 SPECIAL OPEN BLACK DOG (2 ENTRIES)

1st, CH INTERNOS CHALLENGER J.W. Sh.C.M.

2nd, DANEMOOR BLACK PRINCE 

 

CLASS 15 SPECIAL OPEN HARLEQUIN DOG (7 ENTRIES)

1st, INTERNOS ARIZONA Sh.C.M.

2nd, DINAHTRON STARMAN FOR EDDANES

3rd, BANDWAR HAPPY AS LARRY J.W. Sh.C.M.

Res, DAINOAK FIDES OF VERITAS

VHC, DINAHTRON LORD GRANTHAM

 

CLASS 16 SPECIAL OPEN MANTLE DOG (4 ENTRIES)

1st, RAVENDANE EQUINOX AT ELLEYENDA 

2nd, MADJAX THE LOTHARIO

3rd, INKSPOTTS THE DOMINO EFFECT

Res, VIPERS TALE FROM CULSEANDANES

 

CLASS 17 OPEN DOG (13 ENTRIES)

1st, CLONALLAN DRUMMER

2nd, CH MURRAYVHAYLE MANFRED

3rd, CH GARSAK SIR FERNANDO 

Res, CH JAYDANIA FRED ASTAIRE

VHC, SELMALDA I'M YOURS

 

CLASS 18 MINOR PUPPY BITCH (8 ENTRIES) 1 ABSENT

1st, SELMALDA THE KISS

2nd,  RAVENDANE  CATCH THE DREAM

3rd,  LADY ICEEVA AT JILDANES

Res, LEIRUMDANE ANNIE OAKLEY

VHC, CLONALLAN SECOND CHANCE

 

CLASS 19 PUPPY BITCH (15 ENTRIES) 3 ABSENT

1st, CISMERALDA VON TIR NA NOGH AT DANEWORTH

2nd, JAYDANIA WYOMING

3rd, HECKLEHAZE LADY ESTHER OF PENDAYNE

Res, MERRIBOX JUST IMAGINE AT MINTREX

VHC, DAMARKANN SOLITAIRE 

 

CLASS 20 JUNIOR BITCH (6 ENTRIES) 1 ABSENT

1st, DANELYNE SHE'S GOT THE LOOK FOR TANTALLON

2nd, DINAHTRON LADY LUCK

3rd, LAPSEWOOD STAR ATTRACTION OF TENAYA

Res, ISLA BONITA VON HAUS TIEFENBACH FOR ALSPHUZAZZ

VHC, RAVENDANE STORYTELLER 

 

CLASS 21 YEARLING BITCH (9 ENTRIES) 5 ABSENT

1st, VANMORE I'VE ARRIVED AT KAZABBIE

2nd, AXEFORD CELEBRATION

 

3rd, SAMDICE WRITTEN IN THE STARS

Res, HIGHESTEEM LOVE AFFAIR WITH DORNEYWOOD

 

 

CLASS 22 MAIDEN BITCH (3 ENTRIES) 1 ABSENT

1st, HECKLEHAZE LADY ALMA OF PENDAYNE

2nd, RAVENDANE HOT FUZZ

 

CLASS 23 NOVICE BITCH (2 ENTRIES) 1 ABSENT

1st, ISLA BONITA VON HAUS TIEFENBACH FOR ALSPHUZAZZ

 

CLASS 24 GRADUATE BITCH (1 ENTRIES) 1 ABSENT

 

 CLASS 25 POST GRADUATE BITCH (1 ENTRIES) 1 ABSENT


CLASS 26 LIMIT BITCH (6 ENTRIES) 2 ABSENT

1st, VANMORE SIMPLY THE BEST FOR JANRICHE

2nd, TENAYA COMANCHE DREAM SOUL

3rd, PREVELI SELENA

Res, LOMONDANE JEELIE PIECE AT ILUVADANE

 

CLASS 27 SPECIAL VETERAN BITCH (6 ENTRIES) 2 ABSENT

1st, CANNINPEDR INSPIRED BY RAVENDANE

2nd, DORNOIR EIRA 

3rd, DANETIME AZALEA

Res, IR CH GRACONSTE LADY GRACIOUS

 

 

CLASS 28 SPECIAL OPEN FAWN BITCH (3 ENTRIES) 2 ABSENT

1st, EQULEUS CELESTIAL BEAUTY

 

CLASS 29 SPECIAL OPEN BRINDLE BITCH (3 ENTRIES) 1 ABSENT

1st, TEESEDANE TRULY ADELICIA 

 2nd, MAJOSUN CRYSTAL CRACKER FROM TASDANIA

 

CLASS 30 SPECIAL OPEN BLUE BITCH (7 ENTRIES) 3 ABSENT

1st, DINAHTRON LADY LUCK

2nd, CLANNALBA CEILIDH GU BRATH

3rd, ISLA BONITA VON HAUS TIEFENBACH FOR ALSPHUZAZZ

Res, JILDA DE MARPISAN

 

CLASS 31 SPECIAL OPEN BLACK BITCH (4 ENTRIES) 2 ABSENT

1st, DANEMOOR BLACK SWAN

2nd, GRACIAS POR ELEGIRNE DE MARPISAN

 

CLASS 32 SPECIAL OPEN HARLEQUIN BITCH (3 ENTRIES) 3 ABSENT

 

CLASS 33 SPECIAL OPEN MANTLE BITCH (1 ENTRY)

1st, RAVENDANE HOT FUZZ

 

CLASS 34 OPEN BITCH (3 ENTRIES)

1st, CH GARSAK JODIE OF JAYDANIA

2nd, CH BOURNTWYN IN MY DREAMS

3rd, CH TAWNYBRAE THREE AGAINST ONE AT ILUVADANE


CLASS 35 BRACE (JUDGED JOINTLY) (1 ENTRY) 1 ABSENT  


 

 

Copyright © 2010 The Northern Great Dane Club. All rights reserved